27 Temmuz 2011 Çarşamba

AKGRT Aksigorta’ya Belçikalı ortak

Aksigorta’nın yüzde 62 hissesini elinde bulunduran Sabancı Holding, bunun yüzde 31′ni Belçikalı Ageas’a 210 milyon dolar karşılığında sattı. Kalan yüzde 38 hisse ise halka açık…
Sabancı Holding, 180 yıllık tecrübeye sahip dünya devi Belçikalı Ageas ile 51 yıllık  geçmişi ve 10 binin üzerindeki paydaşıyla sektörünün en geniş ve en güçlü ağına sahip olan Aksigorta’da gerçekleştireceği ortaklık sürecinin yasal izinlerinin tamamladığını kamuoyuna açıkladı.  Sabancı Holding’in yüzde 31’lik hissesinin Ageas’a devir işlemi ise 28 Temmuz’da tamamlanacak.  Toplantıya katılan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Ageas CEO’su Bart De Smet, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Ageas Avrupa CEO’su Steven Braekeveldt ve Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Birlikten güç doğacak” mesajları verdi.
Zafer Kurtul: “Ageas’ın yatırım kararında Türkiye’nin geleceğine ve Sabancı Topluluğu’na duyulan güven çok önemlidir”
Toplantıda bir konuşma yapan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Türkiye’nin “Akla İlk Gelen Sigorta Şirketi” olan Aksigorta’nın eşit yönetimi için Ageas ile yapmış oldukları ortaklık anlaşmasına ilişkin detayları aktardı. Kurtul, ortaklıktan önce Aksigorta hisselerinin yüzde 62’sinin Sabancı Holding’in, kalan yüzde 38’in halka açık olduğunu hatırlatarak,  yeni yapıda halka açık kısım değişmezken ana ortakların yüzde 31 Sabancı Holding, yüzde 31 Ageas şeklinde olduğunu belirtti. Kurtul sözlerine şöyle devam etti: “Ageas, 710 Milyon USD toplam şirket hisse değeri üzerinden Aksigorta’da sahip olduğumuz hisselerin yüzde 31’ini satın alacaktır. Ageas, Sabancı Holding’e yüzde 31 oranındaki hisse için 210 Milyon USD ödeyecektir. Bundan sonra Sabancı Holding ve Ageas Aksigorta’yı eşit olarak kontrol edeceklerdir. Ageas’ın yatırım kararında Türkiye’nin geleceğine ve Sabancı Topluluğu’na duyulan güven çok önemlidir. Aksigorta’da Ageas ile ortaklığımızın ana hedefi Aksigorta’nın stratejilerini, gelecek hedeflerini birlikte hayata geçirmektir. Hedefimiz sektörün gelişimine katkıda bulunurken, hem pazar payımızı hem de karlılığımızı daha da yükseltmektir. Organik büyüme çalışmalarımızın yanı sıra Ageas ile birlikte şirket alımı yaparak büyüme imkânlarını da inceleyeceğiz.”
Bart de Smet: Aksigorta’yı büyüteceğiz
Ageas CEO’su Bart de Smet de yaptığı konuşmada Sabancı Holding gibi güçlü bir ortağa sahip olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, bunu bir fırsat olarak gördüklerini belirtti. De Smet; “Sabancı Holding ve Ageas, Aksigorta’yı hayat-dışı sigorta sektörünün lideri yapma konusunda ortak bir amacı paylaşmaktadır. Ageas olarak, hayat-dışı bankasürans alanındaki bilgi birikimimiz ve acente kanalı yönetmekteki tecrübelerimiz ile Aksigorta’ya katkıda bulunacağız. Sabancı Holding’i ortak ve kılavuz alarak Türk hayat-dışı pazarına girmek bizim için bir ayrıcalık. Bir araya getireceğimiz yetkinliklerimiz ve başarılı ortaklıklarla dolu olan geçmişlerimizin, bize başarılı ve güçlü bir yapı kazandıracağına  inanıyorum” dedi.
Haluk Dinçer:  Aksigorta’da yeni bir dönem başlıyor
Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer de yaptığı konuşmada, sigortacılık sektörünün Sabancı Topluluğu’nun ana büyüme alanlarından biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye gelişiyor, zenginleşiyor. Belli bir hayat kalitesine erişen bireyler, bunu sürdürebilmek ve önlerindeki belirsizlikleri ortadan kaldırabilmek için risklerini sigortalatmak istiyor. Bunun yanı sıra gelişen ekonomi, büyüyen KOBİ’ler bize fırsat sunuyor. Hayat dışı sigorta sektörünün önümüzdeki on yılda ortalama yüzde 17 büyümesini öngörüyoruz. Hem Türkiye hem de dünyada sigortacılık sektörü için örnek olacak, benchmark olarak kabul edilecek bir ortaklık kurduk. Bundan gurur duyuyoruz ve bu sektördeki fırsatları, yeni ortağımızla daha da iyi değerlendireceğimize inanıyoruz. Artık Aksigorta’da yeni bir dönem başlıyor.”
Steven Braekeveldt: Pazarın yüksek potansiyeli bizim için çok cazip
Ageas Avrupa CEO’su Steven Braekeveldt de konuşmasında, hızla büyüyen Türkiye’de sigortacılık sektörünün büyük bir potansiyel vaat ettiğini söyledi. Braekeveldt, “Türkiye son krizden düşük faiz oranları, ılımlı enflasyon, istikrarlı ve sağlam finans sektörünün de desteğiyle güçlü bir biçimde çıkmayı başardı. Sabancı Holding, bizim son derece önem verdiğimiz bu genç ve büyümekte olan ülkede firmamıza rehber olacaktır. Tüm avantajlarımızı bir araya getirerek Ageas’ın en iyi uygulamalarıyla beraber Aksigorta’yı daha da büyüteceğiz. Ageas tarafından baktığımızda, Türkiye’nin mevcut potansiyeli bu ortaklığı çok cazip kılıyor. Türkiye’nin genç nüfusu, giderek yükselen eğitim seviyesi ve şehirleşme oranı sigortaya olan talebi artıracaktır. Ageas olarak tüm bilgi ve uzmanlığımızla bu ortaklığın başarısına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.
Uğur Gülen: Sektörü yepyeni ürünlerle tanıştıracağız
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ise, “Türkiye’nin en güçlü ağına sahip sigorta şirketi olan Aksigorta’nın, küresel pazarda çok önemli deneyimlere ve başarı hikayelerine sahip olan Ageas ile Türkiye sigorta sektörüne yepyeni bir yön vereceğine olan inancımız sonsuz.” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ageas’ın küresel deneyimlerinden ve ülke deneyimlerinden yola çıkarak, farklı ve yeni ürün uygulamalarını Türkiye’ye taşıyacağız.  Ageas’ın çoklu dağıtım kanallarındaki deneyiminin Aksigorta’ya büyük katkıları olacağına eminiz. Önümüzdeki döneme, Türkiye sigorta sektörünün inovatif şirketlerden biri olma iddiasıyla giriyoruz. Yeni ürünlerle pazarı büyütürken, aynı zamanda karlı büyümeye odaklanacağız. Prim üretiminde yüzde 25 oranında büyüme ile seneyi kapatmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde özsermaye karlılık oranımızı yüzde 15’e çıkaracağız. Özellikle bireysel sigortalara ve KOBİ sigortalarına odaklanacağız. Tüm bu süreçte, organik veya inorganik büyümelerle yolumuza devam edeceğiz. Kârlılık içinde büyüme stratejimiz doğrultusunda dağıtım kanallarımıza, teknoloji altyapımıza, insan kaynağımıza yatırım yapacağız.”

http://www.borsax.net/genel/aksigortaya-belcikali-ortak.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder